ÇALIŞAN GAZETECİLERE BİR GÜN HABER MEMURLARINA HER GÜN

ÇALIŞAN GAZETECİLERE BİR GÜN HABER MEMURLARINA HER GÜN
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR VE 10 OCAK… 
                Birçok kişi birçok yerde,  iyi niyetle de olsa  her yıl 10 Ocak’ı, “Gazeteciler Günü” olarak kutlar. Aslında 10 Ocak; “Çalışan Gazeteciler Günüdür.” ve ısrarla “kendini Gazeteci tanıtanların değil,  halkın Gazetecİ dediği kişilerin günü” ve bayramıdır. 
  10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDİR?
                Çok Sevgili Hocam - Ustam Meslek Babam Duayen Gazeteci Merhum Hasan Yılmaer’in taslağını hazırladığı; 10 Ocak 1961'de TBMM' de kabul edilen 212 Sayılı Basın Yasasıyla, gazetecilerin  sosyal haklarının güvenceye alındığı günün her yıl, “Çalışan Gazeteciler Günü - Bayramı” olarak kutlanmasıdır, 10 Ocak..." Gazeteci Yazar Ata SEVGİ  


 HASAN YILMAER KİMDİR?                                                                                                   
                   Türk Basınının duayenlerinden Üstad Hasan Yılmaer; 1929 yılında İstanbul’da doğdu.

              Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra 1945 yılında gazetecilik mesleğine Tasvir Gazetesi'nde başladı. Son Saat, Milliyet, Yeni İstanbul, THA ve Güneş Gazetesi’nde çalıştı. HHA (Hürriyet Haber Ajansı) Genel Müdürü iken emekli oldu ama mesleği bırakmayarak, Hürriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Danışmanı olarak çalışmaya devam etti. 

                 2013 yılındaki vefatına kadar, son olarak Ekonomi Dünya Gazetesi’nin Haberler Koordinatörü olarak gazeteciliğe devam ediyordu. 

            "Dünyada basın sendikaları ve toplu sözleşme" adlı kitabı yayınlanan, Basın Şeref kartı taşıyan, Burhan Felek Basın hizmet ödülü sahibi de olan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kıdemli üyelerinden, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) eski başkanlarından, Türk basın mensuplarının sosyal güvencesi 212 sayılı Basın Yasası’nın taslağını hazırlayan ve 10 Ocak 1961 Yılı’nda TBMM’den geçmesini sağlayan Gazeteci Hasan Yılmaer, 19 Ekim 2013’te İstanbul’da vefat etti. 
              Vasiyeti üzerine cenazesi çok sevdiği Marmaris’e getirilerek, İçmeler Mezarlığına defnedildi." AjansCANKA